Povolanie „Maklér“ veľa realitných kancelárií pri hľadaní pracovnej sily prezentuje ako „činnosť popri práci alebo na materskej“. Bohužiaľ tomu zodpovedá aj aktuálna prezentácia nehnuteľností v slovenskej inzercii. My sa s tým však vôbec nestotožňujeme! Práca makléra je hlavne odbornosť (trváme aj na povinnej odbornej certifikácii) a profesionálna vizuálna prezentácia. A aké štandardy by mal správny realitný maklér spĺňať sa dozviete v týchto základných bodoch:

Fotky, fotky a opäť fotky...

Pri predaji nehnuteľnosti je základným kritériom prezentácia. Bežná inzercia na portáloch už dnes zďaleka nestačí! Mladí ľudia sú na sociálnych sieťach a na nich treba úplne inak. Základným štandardom by teda mali byť profesionálne fotografie (nie mobilovky!), virtuálna prehliadka a videoukážky na sociálne siete.

Preto si pred výberom svojho makléra prejdite prezentáciu jeho aktuálnych nehnuteľností v ponuke a prípadne aj vizuálny štandard celej realitnej kancelárie, či je jednotný a dodržiava svoje vysoko nastavené štandardy pri každej ponuke a maklérovi. A to hlavne kvalitu fotografií v inzercii, či existujú na sociálnych sieťach a ako tam prezentujú nehnuteľnosti klientov. Tak bude veľmi pravdepodobné, že nezávisle na maklérovi sa aj Vám dostane podobne kvalitná prezentácia.

A teda základnou otázkou je: „Naozaj ste ochotní tolerovať len fotografie z mobilu, ktoré si určite viete spraviť sami a minimálne rovnako, ak nie lepšie?“

Naša práca
Bežný maklér
Naša práca
Bežný maklér

Posuňte stredovú šípku na fotke doľava alebo doprava pre odkrytie fotiek. Zdroj foto na porovnanie: www.nehnutelnosti.sk.

Odbornosť

Zabudnite na hviezdu mesiaca či kanceláriu roka a iné „pompézne“ ocenenia. Dajte si pozor na rôzne anketové ocenenia, ktoré s odbornosťou nemajú nič spoločné a slúžia výsostne iba na marketing. V realitách existujú tieto hlavné parametre, ktoré Vás môžu naviesť na výber toho správneho makléra či realitnej kancelárie:

Je realitná kancelária alebo maklér členom Realitnej únie SR? Realitná únia SR je združenie profesionálov, ktorí na realitnom trhu poskytujú klientom realitné služby na vysokej odbornej úrovni. Pre vstup je potrebná odborná zdatnosť, teda preukázať sa osvedčením vzdelávacej organizácie s akreditáciou MŠ SR. Zárukou odbornosti a neustáleho vzdelávania sú pravidelné webináre a školenia maklérov ozajstnými odborníkmi a právnikmi.

Má realitná kancelária alebo maklér licenciu NARKS? Pretože mať licenciu v Národnej asociácii realitných kancelárií Slovenska znamená prejsť náročnou odbornou skúškou a preukázať tak svoje profesionálne vedomosti a odbornosť v realitnom podnikaní. Odbornosť garantuje aj obmedzená doba platnosti tejto licencie a tak makléri aj realitné kancelárie musia preukazovať svoju odbornosť a vzdelanie pravidelnými skúškami.

Unikátne realitné znalosti zaručuje aj kariérny titul RSc. Titul RSc. (real estate consultant) je najvyšší kariérny titul v realitnej oblasti na Slovensku. Titul je považovaný za profesijný (kariérny) podobne ako MBA, LL.M, MSc.

Žiadne iné certifikáty nemajú odborný základ, ktorý by preukazoval kvalifikáciu danej realitnej kancelárie alebo makléra. Ide teda buď o marketingové anketové logá (anonymné ankety s pár stovkami respondetov, ktorí danú službu ani nevyužili), alebo o interné tituly napr. „Maklér mesiaca“, ktoré hovoria skôr o počte náborov, či iné záujmové združenia, kde stačí uhradiť členský poplatok.

Položte si otázku: „Ako mi zastreší predaj mojej nehnuteľnosti realitná kancelária, ktorá sa nemá záujem vzdelávať a teda je asi na podobnej úrovni ako ja?“

Pre otvorenie ďalších sekcií kliknite na názov:

Kvantita? Jedine na úkor kvality

Ako skvelo vyzerá číslo pri maklérovi „70 aktívnych ponúk“, že? Ten musí byť predsa šikovný. No naozaj je to tak? Predstavte si, že máte v hlave 70 aktívnych projektov, ku ktorým musíte vedieť minimálne 20 základných údajov keď Vám niekto zavolá a opýta sa na to. Veď preto si idete najať makléra, aby práve Vašu nehnuteľnosť vedel predstaviť záujemcovi čo najlepšie. Je vôbec reálne v takom počte zvládať obhliadky či telefonáty? Máme odpoveď – nie, nie je. Maklér by nemal mať viac ako 7 aktívnych ponúk. Teda každý deň sa venovať Vašej nehnuteľnosti minimálne 1 hodinu – ak nie priamo obhliadky, tak skúsiť osloviť nové publikum na sociálnych sieťach pridávaním nových fotiek z nehnuteľnosti a okolia, prípadne iné marketingové aktivity. V prípade, ak má dobré zázemie realitnej kancelárie – a to dobrý marketing a backoffice čo sa týka administratívy, je ešte aj 10 ponúk zvládateľných. Ale skúste si prepočítať, koľko času dokáže venovať Vašej nehnuteľnosti, ak ich ma 70.

Takže základnou otázkou je: „Naozaj ste ochotní tolerovať makléra, ktorý si Vašu nehnuteľnosť len zavesí na inzertné portále a ledva dvíha telefóny?“

Hodnota za províziu

Predám nehnuteľnosť sám alebo ju zverím realitnej kancelárii? Nad touto otázkou sa asi zamyslí každý, kto sa rozhodne predávať svoju nehnuteľnosť. A rovnaká polemika je aj v rôznych diskusiách, či si danú províziu realitné kancelárie a makléri zaslúžia.

Je teda práca realitného makléra hodná provízie aj 5%? Ak si robí svoju prácu kvalitne, tak veru áno, pretože to naozaj nie je jednoduchá práca, ak ju robíte profesionálne. Teda tak ako pri každom inom profesijnom zameraní. Preto sa vždy informujte, čo je v danej cene provízie!

Štandardná provízia sa pohybuje od 3 do 5 % z predajnej ceny nehnuteľnosti. V nej by už mali byť zarátané všetky náklady na prezentáciu a inzerciu, vrátane právnych poplatkov a katastra. Trvajte na naozaj kvalitných fotografiách a virtuálnej prehliadke – to odbremení Vašu nehnuteľnosť od úplne zbytočných obhliadok klientov, ktorí si len nevedia predstaviť priestor zo zle spracovaných fotiek v inzercii. Pýtajte sa makléra, koľko má aktívnych ponúk a kde všade bude prezentovať Vašu nehnuteľnosť.

Teda základnou otázkou je: „Odfotiť to mobilom, hodiť to na realitné portále a považovať to za vybavené je práca hodná 5% provízie?“ Nie, chcite viac!

Maklér a exkluzivita

Ak zvažujete svoju nehnuteľnosť predávať cez viacero realitných kancelárii, položte si túto základnú otázku: Uvidí moju nehnuteľnosť 5-krát viac ľudí alebo ju uvidí 1 človek 5-krát !? Áno, správna je tá druhá možnosť.

Dobrý realitný maklér teda nikdy nepracuje bez exkluzívnej zmluvy, pretože len tá mu umožňuje urobiť maximum pre úspešný predaj Vašej nehnuteľnosti. Nie je to teda len nejaký „výstrelok“ realitnej kancelárie, aby Vás k niečomu zaviazala a mala „istý biznis“. Je to marketingová stratégia, ktorá vyslovene pomôže prezentácii Vašej nehnuteľnosti a dôvere kupujúceho, že nejde o žiaden špekulatívny obchod a mal by potrebu zjednávať cenu vo viacerých RK, ktoré majú Vašu nehnuteľnosť vo svojej ponuke.

Otázka na zamyslenie: „Chcem makléra, ktorý berie všetko čo príde, alebo makléra, ktorý sa venuje exkluzívne 5 až 7 ponukám a venuje im celý svoj čas?“

Pár tipov od nás, ako si vyberať makléra, ste si už asi prečítali. A teraz by sme Vám radi touto cestou predstavili aj naše štandardy pri predaji nehnuteľností a prečo si vybrať práve našu realitnú kanceláriu.

Realitná kancelária Košice

VZDELÁVANIE

Naša realitná kancelária (backoffice) je členom Realitnej únie SR aj Licencovanou realitnou kanceláriou NARKS. Dbáme na to, aby naši makléri prechádzali pravidelne odbornými webinármi a certifikáciou, ktorá zaručí našim klientom ozajstný odborný dozor nie len z realitnej kancelárie, ale aj od samotného makléra.

MARKETING

Ako jedna z mála realitných kancelárií máme vlastný marketingový tím, ktorý zabezpečuje profesionálne nafotenie nehnuteľností, virtuálne aj video prehliadky a tvorbu reklamných prospektov na sociálne siete.

EXKLUZIVITA

Pri nábore nehnuteľností sa držíme výhradne exkluzivity pri predaji a tým zabezpečujeme maximálnu energiu na ich prezentáciu. Naši makléri nemajú viac ako 7 aktívnych ponúk, aby dokázali udržať profesionálnu prezentáciu a časovú flexibilitu pri obhliadkach s klientmi.

PROVÍZIA OD 2,5%

Provízia je odmena realitnej kancelárie za služby, ktoré predávajúcemu poskytuje. Nami zmluvne dohodnutá provízia s predávajúcim začína už na 2,5% vrátane právnych poplatkov (zmluva) a katastra. Celý cenník našej realitnej kancelárie nájdete na tomto linku.